PSZCZOŁY WLATUJĄ DO SZKOŁY

To nazwa projektu edukacyjnego prowadzonego w Szkole Podstawowej nr 7 im. St. Staszica w Tczewie w ramach współpracy z Fundacją Pokolenia i finansowanego dzięki akcjiGiving Circle”

Głównym założeniem projektu jest zwrócenie uwagi społeczności osiedla Staszica w Tczewie na pszczoły i inne owady zapylające rośliny uprawiane przez człowieka. Nasze działanie ma zachęcić mieszkańców do stworzenia na swoich posesjach warunków przyjaznych owadom zapylającym. Centrum naszych działań będzie teren SP nr 7, gdyż uczniowie, ich rodzice, dziadkowie, sąsiedzi i wielu innych mieszkańców osiedla powiązanych jest lub było w przeszłości z naszą szkołą. Chcemy stworzyć przyjazne siedliska dla żerowania owadów oraz założyć im wiele miejsc do rozrodu i schronienia. Najprostszym rozwiązaniem będzie budowa prostych, niewielkich, drewniano - trzcinowych domków, w które zaangażowani będą uczniowie. Później domki te będą mogli zamontować w swoim przydomowym ogródku. W szkolnym ogrodzie planujemy zainstalować duży, pokazowy domek, tablice edukacyjne oraz uzupełnić nasadzenia o różnorodne gatunki miododajnych roślin zielnych i krzewów. W realizacji projektu wspiera nas Rada Rodziców przy SP nr 7, a także mieszkańcy osiedla wśród których znajdują się miłośnicy i znawcy przydomowych ogrodów. Nowe nasadzenie wykonywać będziemy pod fachowym okiem właścicieli dwóch tczewskich kwiaciarni „Stary Rower” i „Wiszące Ogrody”. Oprócz działań terenowych, zaplanowane są działania propagujące akcję w postaci przedstawienia o pszczołach, przygotowywane przez kółko teatralne działające w SP nr 7 pod opieką Karoliny Garskiej. Przedstawienie będzie prezentowane nie tylko uczniom naszej szkoły, ale i tczewskim przedszkolakom.

Realizacja projektu „Pszczoły wlatują do szkoły” wzbogaci przyrodniczą wiedzę wśród uczniów i lokalnej społeczności osiedla. Pobudzi zainteresowania tematem "pszczelim". Zwróci uwagę, jak ważne są pszczoły i owady zapylające w naszym codziennym życiu. Wśród najmłodszych rozpropagujemy umiejętności odróżniania pszczół od podobnych gatunków i odpowiedniego zachowania się wobec tych owadów. Chcemy zachęcać społeczność osiedla do nasadzeń roślin miododajnych, instalacji prostych „domków” dla owadów, prowadzenia przydomowych ogrodów w sposób przyjazny owadom, np. przez promowanie ekologicznych środków owadobójczych i nawozów.

Ogród przyszkolny, zwiększy estetykę dzielnicy, a aktywizacja mieszkańców osiedla zwróci ich uwagę na szkołę, nie tylko jako ośrodek edukacyjny dla najmłodszych, ale jako centrum różnych wydarzeń kulturalnych i społecznych na Osiedlu Staszica.

Pragniemy, aby nasz projekt zapoczątkował akcję wspierającą pszczoły, dzięki której cały Tczew stanie się miastem przyjaznym owadom.

Cezary Wójcik

Karolina Garska